Styl rustykalny

rustyklany styl w domu

Urządzanie domu może być wspaniałą przygodą. Wprawdzie podczas urządzania trzeba podjąć masę różnych decyzji, a także przygotować spory budżet, który potrzebny jest na zakup mebli i dodatków, ale w efekcie otrzymuje się wnętrze, w którym zwyczajnie przyjemnie się spędza czas. Dom na miarę potrzeb i marzeń. Podczas wyboru charakteru, w którym urządzone będzie wnętrze, warto rozważyć styl rustykalny. W rustykalnym domu wspaniale czują się miłośnicy antyków, bibelotów z duszą, naturalnych materiałów, które tworzą ciepłą i przytulną atmosferę.

Dom w stylu rustykalnym


Jakie skojarzenia ze stylem rustykalnym zwykle przychodzą na myśl osobom, które tak bardzo nie interesują się dekorowaniem i urządzaniem wnętrz? Stare, zabytkowe, a czasami nawet antyczne meble i dodatki, które czasami odrobinę trącą myszką. Wbrew pozorom, gdy urządza się dom rustykalny, wcale nie trzeba otaczać się w nim przedmiotami, które pochodzą sprzed wielu lat. Rustykalny dom wcale nie musi przypominać obiektów ze skansenu. Warto o tym pamiętać i otworzyć się na możliwości, jakie daje ten styl urządzania. W takich domach zwykle panuje niezwykle przytulny klimat, kojarzący się z rodzinnym ciepłem, spokojem i relaksem. Sporo tam starego drewna, cegły, dodatków wykonanych z przytulnych i miękkich tkanin, które często utrzymane są w nasyconych barwach. Próżno szukać tam szkła, metalu, a także nowoczesnych akcentów, chyba że mowa o domu w stylu modern rustic. To styl rustykalny nowoczesny, będący mariażem tego, co stare, z tym, co nowoczesne. Trzeba przyznać, że współcześnie bardzo wiele osób właśnie w ten sposób dekoruje swoje domy, ponieważ połączenie starego drewna, marmuru, mosiądzu ze szkłem czy prostymi i minimalistycznymi meblami tworzy wnętrze wyjątkowe. Osoby kochające urządzanie wnętrz, które interesują się designem, sporo wspaniałych inspiracji ukazujących domy w stylu modern rustic mogą znaleźć we współczesnej prasie oraz w internecie, a także w książkach, ale głównie anglojęzycznych. To materiały, z których można czerpać sporo pomysłów i rozwiązań podczas urządzania własnego domu. Zdecydowanie warto się w nie zaopatrzyć, gdy jest się na etapie urządzania.

Mieszkanie w stylu rustykalnym


Rustykalne domy to często nieruchomości z historią. Nie wszystkie obiekty to budynki wiekowe, jednak w większości przypadków tak właśnie jest. Związane jest to z tym, że do pełnego rozkwitu styl rustykalny potrzebuje po prostu odpowiedniej infrastruktury. Naprawdę nie chodzi o to, aby powiesić zasłony czy firany w dawnym stylu w nowoczesnym wnętrzu, na przykład apartamentowcu. To po prostu dla siebie nie pasuje. Podłogi, ściany, a także inne elementy wnętrza są bazą do dekorowania. Wprowadzając do domu przedmioty dekoracyjne, które współgrają z duchem mieszkania, tworzy się wnętrze utrzymane w konkretnym stylu. To właśnie dzięki temu wszystko jest spójne i tworzy harmonijną całość. Jeżeli jest się właścicielem starego domu, kompleksu budynków w starym gospodarstwie, czy wreszcie mieszkania w kamienicy, w tych obiektach zdecydowanie można wyczarować wnętrza w stylu rustykalnym.

Kuchnia w stylu rustykalnym


Kuchnia nazywana jest sercem domu, a w nieruchomościach urządzonych w stylu rustykalnym jest nim już bez wątpienia. To bowiem miejsce spotkań, w którym może toczyć się codzienne rodzinne życie. Co jest charakterystyczne dla kuchennych wnętrz utrzymanych w rustykalnym stylu? Po pierwsze zabudowa kuchenna. To właśnie zwykle poprzez meble tworzy się konkretny klimat. W rustykalnych kuchniach meble mogą mieć różny kolor, ale często stawia się na biel, beż, a także na modny kolor będący połączeniem beżu i szarości, który nazywany jest greige. Meble w tym odcieniu stają się coraz bardziej popularne, bez wątpienia wypierają modne przez lata białe zabudowy kuchenne, które już trochę znudziły się Polakom. W rustykalnych kuchniach spory nacisk kładzie się też na blaty. Najczęściej są z drewna, ale mogą być też z marmuru. Widać na nich upływ czasu, ale to pożądana cecha. Kuchnia nie może być bowiem zbyt wymuskana. Ma być widać, że toczy się w niej codzienne życie, ludzie gotują, pieką, a meble i dodatki, które wypełniają wnętrze, są zwyczajnie wykorzystywane. Jeśli planuje się kuchnię w stylu modern rustic warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt AGD, który utrzymany jest w stylistyce vintage. To jeden z większych wydatków, ponieważ kuchenki, piekarniki czy lodówki w tym stylu często kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Modne lodówki Smeg utrzymane w duchu retro są wspaniałym akcentem, który podkreśla styl kuchni. Właściciele domów z długą historią często mogą urządzić swoją kuchnię w nietypowy sposób, pozostawiając w niej stary kaflowy piec. Dawniej służył on do gotowania, teraz może być tylko dekoracją lub też wciąż spełniać swoją funkcję, o ile jest sprawny. Jeżeli posiada się starą kuchnię, warto skontaktować się ze zdunem, który oceni, czy kuchnię da się uratować. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, będzie to bez wątpienia jeden z bardziej autentycznych elementów wnętrza w stylu rustykalnym. A to właśnie o autentyczność w tych wnętrzach chodzi. Nawet w mieszkaniu w apartamentowcu można wyczarować aranżację utrzymaną w tym duchu, tylko zwyczajnie może ona nie pasować do wnętrza. Nie będzie ono autentyczne.

Salon w stylu rustykalnym


Salon to pomieszczenie, które w każdym domu zwykle służy do tego, aby rodzina mogła tam wspólnie odpoczywać, relaksować się, spędzać czas przy stole lub przed telewizorem. W salonie też przyjmuje się gości. Jeżeli urządza się dom w stylu rustykalnym, centralnym miejscem w salonie musi być wygodny komplet wypoczynkowy. Kanapa połączona z fotelami może być utrzymana w duchu vintage lub retro, ale niekoniecznie. Można postawić bowiem na inne elementy wystroju, które będą nawiązywały do dawnych lat. Świetnym przykładem są stare drewniane stoły, które udało się odrestaurować i wciąż mogą służyć. W zestawieniu z modnymi krzesłami z drewna giętego lub rattanu będą prezentować się doskonale i zdradzać zamiłowanie do mebli i dekoracji z naturalnych materiałów. Dla uzyskania przytulności we wnętrzach w duchu rustic potrzebne są też pewne kolory. Dlatego też różne odcienie brązu, szarości, bieli wspaniale wypełniają te wnętrza. Firany i zasłony w salonie powinny być z naturalnych tkanin. W domach w stylu rustykalnym cudownie sprawdzają się na przykład białe, szare lub beżowe lniane zasłony. Wnętrza muszą być wypełnione materiałami z natury, ponieważ dom rustykalny bardzo kojarzy się ze wsią, a tam kontakt z przyrodą jest bardzo bliski. Cudownym elementem wystroju wnętrza są też drewniane belki zamocowane pod sufitem. W starych domach były one często elementem konstrukcyjnym. W nowych domach stylizowanych na styl rustic montuje się je po to, aby stworzyły przytulny klimat.

Sypialnia w stylu rustykalnym


Jeszcze jedno bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu to sypialnia. To miejsce wyciszania się, relaksu, w którym zapada się w sen. Warto dołożyć wszelkich starań, aby naprawdę dobrze odpoczywało się we własnej sypialni, na co zwykle wpływa wybrana kolorystyka, meble i dodatki. W sypialni w stylu rustykalnym królować będzie łóżko. Najczęściej z drewna lub z wezgłowiem z rattanu. To modne rozwiązanie, które wprowadza pożądany klimat do wnętrza. Przed łóżkiem może stać drewniana ławeczka, na której zwykle układa się dekoracyjne poduszki, stawia kosz, świeczniki. W każdym domu ogromną rolę gra też światło. Lampy w stylu rustykalnym stanowią bardzo ważny element wnętrza, szczególnie w sypialni, w której często pragnie się stworzyć atmosferę relaksu. Można postawić na przykład na lampki nocne, które staną obok łóżka, jak też wybrać lampę stojącą. Przytulność, którą uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiednich kolorów, a także dzięki użyciu naturalnych materiałów, koi zmysły i cudownie wpływa na nastrój. Mieszkańcy domów w stylu rustykalnym z łatwością wybierają slow life, ponieważ w takich wnętrzach zwyczajnie chce się żyć powolnie. Celebrować chwile przy pysznym cieście i kubku herbaty, z ukochanymi u boku.


mtbloger

No description.Please update your profile.