Odnowienie starych mebli – kiedy warto?

stare krzesła

W Twoim domu są starsze meble, które przestały już wyglądać atrakcyjnie? Jeżeli nie chcesz jednak się z nimi rozstawać, ponieważ mają dla Ciebie dużą wartość, pomyśl o ich odnowieniu. Kiedy warto się na to zdecydować? Jak poddać renowacji starsze meble, by wyglądały jak nowe?

Stare meble – kiedy warto je odnowić?

Renowacja mebli może być świetnym sposobem, by znów zacząć z nich korzystać. Odnawiać można posiadane meble w domu, ale również te znalezione na wystawkach lub kupione w okazyjnej cenie.

Dodatkowo przerabianie starych mebli doskonale wpisuje się w popularny obecnie trend eko i zero waste. Zamiast je wyrzucać, można po prostu korzystać z nich na nowo.

Nie wszystkie stare meble warto odnawiać. Czasami są one w tak złym stanie, że po prostu lepiej wyrzucić je i kupić nowe. Gdy jednak meble nadal są w miarę dobrej kondycji, można zdecydować się na ich odnowienie, aby dzięki temu nadać im efektowny wygląd i drugie życie.

Starszych mebli nie warto odnawiać wtedy, gdy:

  • Nie są nam potrzebne,
  • Są mocno wybrakowane,
  • Zostały poważnie uszkodzone,
  • Są spleśniałe.

Jak odnowić stare meble?

Sposób odnowienia starszych mebli będzie przede wszystkim zależny od tego, jaką mają one formę i z jakiego materiału zostały one wykonane.

Najczęściej stosuje się dwie techniki – to malowanie starych mebli oraz obijanie ich nowymi tkaninami w przypadku mebli tapicerowanych.

Można wtedy samodzielnie zdecydować o tym, jaki wygląd ma mieć odnowiony mebel. Dzięki temu można też dostosować go do stylu aranżacji wnętrza, na przykład nadać mu nowoczesny wygląd lub wprost przeciwnie – postarzyć go, by pasował do aranżacji rustykalnych czy shabby chic.

Malowanie starych mebli – krok po kroku

Gdy planowana jest odnowa starych mebli przez malowanie, pierwszym krokiem będzie zebranie odpowiednich materiałów i narzędzi. Najczęściej meble maluje się farbami akrylowymi, które pozwalają na stworzenie trwałych i estetycznych powłok.

Do malowania dobrze nadają się wałki, które pozwalają na równomierne rozprowadzenie farby po podłożu. Do malowania detali można zastosować pędzle.

Ciekawe efekty można uzyskać również przez malowanie farb we wzory geometryczne. Przyda się wtedy taśma malarska, która pomoże w uzyskaniu ciekawych kompozycji.

Aby uzyskać dobre krycie, należy nałożyć najczęściej 2-3 warstwy farby w odstępach czasu, które pozwalają na ich wyschnięcie.

Nowe tkaniny obiciowe do starych mebli

Gdy chcemy zdecydować się na odnowienie mebli tapicerowanych, warto zdecydować się na obicie ich nowymi tkaninami. W sklepach można znaleźć wiele modnych wariantów tkanin – welurowe, pluszowe, żakardowe, plecione, dlatego można bez trudu znaleźć coś interesującego, by nadać meblom niebanalny wygląd.

Aby obić meble na nowo, najlepiej na początku zdemontować z nich tapicerowane elementy, a potem rozłożyć je tak, aby oddzielić tkaninę od gąbki. Następnie należy zmierzyć tkaninę, aby kupić odpowiednią ilość nowej. Gdy gąbka jest podniszczona, można też zdecydować się na jej wymianę na nową.

Tkaninę można zamocować za pomocą pistoletów na wszywki, dlatego nie ma potrzeby szycia wszystkich elementów. Należy wtedy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie naciągnięcie materiału.

Gdy mebel jest również wykonany na drewnianej ramie, warto zdecydować się na jej odnowienie, na przykład można ja oszlifować i pomalować na nowo farbą albo bejcą i lakierem.

Odnawianie mebli nie jest skomplikowane, dlatego wtedy, gdy mamy w domu starsze meble albo udało nam się znaleźć ciekawy mebel, który wymaga renowacji, warto się na nią zdecydować. Dzięki temu można uzyskać efektowy mebel i jednocześnie zaoszczędzić swoje pieniądze i przyczynić się do ochrony środowiska!


mtbloger

No description.Please update your profile.