Mycie mebli – jak często i jakimi środkami?

poradnik mycia mebli

Sprzątanie może nie być twoją ulubioną czynnością. Możesz jednak zaliczać się do nielicznej grupy, dla której jest to odprężające i przyjemne. Bez względu na to, musisz wiedzieć, że mycie mebli od czasu do czasu jest konieczne. To ważne nie tylko z powodów czysto wizualnych, ale także eksploatacyjnych.

Regularne czyszczenie mebli, szczególnie drewnianych, jest kluczowe, jeśli chcemy, by służyły nam przez wiele lat. Podczas normalnego użytkowania, na meblach osadzają się bakterie pochodzące z otoczenia, naszego ciała czy powstałe w wyniku różnych plam. Pozostawienie ich samych sobie powoduje namnażanie się bakterii, co może w dłuższej perspektywie osłabić strukturę drewna. Dzięki zastosowaniu odpowiednich detergentów można wyeliminować nawet 99% bakterii z mebli, zapewniając im dłuższą żywotność.

Pewnie zastanawiasz się, jak często powinnaś myć biurko, szafkę czy stolik nocny. To całkiem słuszne, bo okazuje się, że zbyt częste mycie też nie jest dobre. Stały kontakt ze środkami chemicznymi również może źle odbić się na kondycji drewnianych mebli. Zaleca się więc skrupulatne czyszczenie nie częściej niż raz w tygodniu, a najlepiej uciekać się do detergentów dwa razy w miesiącu. W pozostałych przypadkach wystarczy po prostu użyć szmatki nawilżanej, która jest nieszkodliwa dla drewna.

Rodzaje środków do czyszczenia mebli

Wybór środków czyszczących wydaje się prostym zadaniem. Możemy przecież pójść do sklepu z akcesoriami dla domu i wybrać spray do czyszczenia mebli lub specjalny płyn. Ważne, by wybierać środki przeznaczone do określonego rodzaju materiału – drewno, plastik i metal wymagają bowiem zastosowania płynów o mniejszym lub większym stężeniu. W skrajnych przypadkach wybranie zbyt mocnego detergentu może spowodować brzydkie odbarwienia na meblach drewnianych.

Istotne jest również to, by po skończonym myciu zadbać o wysuszenie powierzchni mebli. Dotyczy to głównie mebli drewnianych, które nie powinny mieć nadmiernego kontaktu z wilgocią. Gdy woda pozostaje na biurku, może spowodować powstanie lekkich wybrzuszeń, których nie da się naprawić inaczej, jak poprzez wymianę całego elementu. Jeśli więc masz w salonie zestaw mebli antycznych, naprawdę weź sobie tę radę do serca. Często trudno jest ocenić, czy meble są już całkowicie suche. Dla pewności, warto wziąć do ręki papierowy ręcznik, który wchłonie wilgoć nieodczuwalną ludzką ręką.

Dobrym pomysłem będzie zakup płynu lub mlecza do mycia mebli na bazie naturalnych składników. Takie produkty są droższe, niż środki chemiczne, jednak ze względu na naturalny skład, są znacznie bezpieczniejsze dla drewna. Warto przemyśleć taki wydatek w sytuacji, gdy mamy naprawdę cenny zestaw mebli. Wtedy chcemy zrobić wszystko, by jak najdłużej zachował ładny wygląd, a drewno było zdrowe i wytrzymałe.

Mleczko nadające meblom połysk

mleczko do mycia mebliSkoro już omówiliśmy w wyczerpujący sposób temat dobrej konserwacji mebli, to czas przejść do tego, na co większość z nas zwraca największą uwagę – na wygląd. Chcemy przecież, by nasze meble nawet po roku użytkowania wyglądały równie olśniewająco, jak w dniu, gdy przywieźliśmy je ze sklepu meblowego. Wbrew pozorom jest to możliwe, o ile podczas mycia mebli wykonamy jeden dodatkowy ruch. Po skończeniu czyszczenia, należy nałożyć warstwę mleczka nadającego atrakcyjny połysk. Takie środki łączą w sobie dwie podstawowe funkcje – nadają blask, który utrzymuje się nawet do kilkunastu dni i dodatkowo zabezpiecza przed osiadaniem kurzu, a po drugie działają jak naturalny impregnat. Jest to drobna warstwa ochronna, która działa jak tarcza przed nadmiernym słońcem czy niską temperaturą. Oczywiście jest to tylko dodatkowa funkcja, więc nie ma takich właściwości, jak impregnat do drewna z prawdziwego zdarzenia, jednak przy regularnym stosowaniu na pewno pozwoli uzyskać ciekawe efekty.

Możesz w tej chwili myśleć, że mleczko do mycia mebli to kolejny koszt, jednak spójrz na to z innej perspektywy – stosując je, twoje meble zachowają czysty wygląd przed dłuższy czas. Oznacza to, że nie będziesz musiała ponownie ich czyścić za kilka dni, lecz będziesz miała przez pewien moment odpoczynek. Jest to więc przydatna sztuczka, dzięki której twoje życie stanie się nieco łatwiejsze.


mtbloger

No description.Please update your profile.

1 COMMENT

mtbloger

  • 15 września, 2017 AT 1:10 pm

Szkoda, że nie trafiłam na ten artykuł przed tym, jak użyłam złego detergentu do mojej antycznej komody. Na drewnie pojawił się okropny pęcherz powietrza, którego nie da się usunąć :/