Jakie meble do malej kuchni warto kupić? Zobacz porady!

mała ładna kuchnia

Mała kuchnia może powodować niemałe trudności z jej aranżacją. Jakie meble warto wtedy wybrać? Oto porady, które będą bardzo przydatne w trakcie podejmowania decyzji o urządzeniu kuchni!

Mała kuchnia – lepsze meble gotowe czy na wymiar?

Pierwszą kwestią, jaką należy przemyśleć przy zakupie mebli do małej kuchni, jest sposób ich wykonania. Można zdecydować się na zakupienie mebli gotowych albo też zlecić ich wykonanie u stolarza. Co wybrać?

Gotowe meble kuchenne będą tańszą opcją, a także często można zakupić je od ręki. Gdy zatem zależy nam na czasie i nie chcemy przepłacać, mogą być najlepszą opcją. Trzeba jednak sprawdzić oferty wielu producentów, zwłaszcza pod kątem wymiarów umeblowania, aby pasowały one do mniejszego wnętrza. Idealne dopasowanie nie zawsze jest wtedy możliwe.

Z kolei meble na wymiar mogą być perfekcyjnie dopasowane do pomieszczenia. Wtedy zakład stolarski przygotowuje je po pobraniu wymiarów wnętrza i może wykorzystać każdy możliwy centymetr przestrzeni. Klient może też wybrać materiały, z których mają być wykonane meble, co daje o wiele więcej możliwości w porównaniu z gotowymi wyrobami. Głównym minusem jest tutaj wysoka cena.

Meble do kuchni – jaki materiał będzie najlepszy?

Obecnie meble kuchenne wykonuje się z różnych materiałów. Jakie z nich stosowane są najczęściej?

Przody mebli, czyli ich fronty zwykle powstają z płyt meblowych drewnopochodnych, ale również mogą być to płyty fornirowane lub naturalne drewno.

Rodzaj wybranego materiału ma wpływa na wygląd mebli. Do nowoczesnych wnętrz bardzo popularne są meble lakierowane, które wyróżniają się lustrzaną powierzchnią płyt. Często mają one jednolite kolory jak biały, czarny, szary czy czerwony. Również można wykorzystać płyty drewnopodobne i drewniane, najczęściej są to te o prostych, jednolitych wybarwieniach i rysunkach drewna.

Z kolei do klasycznych aranżacji częściej kupowane są meble frezowane, które wyróżniają się dekoracyjnymi rzeźbieniami. Wspaniale wyglądają w klasycznych, rustykalnych aranżacjach. Takie meble często uzupełniane są również o ozdobne uchwyty, na przykład w kolorze starego złota.

Z kolei na blaty wybiera się materiały jak:

  • Płyty laminowane – grube i wytrzymałe płyty z laminowaniem, które są wysoce odporne na czynniki zewnętrzne, mogą imitować drewno, ale też inne materiały jak kamień.
  • Drewno – płyty wykonane z drewna litego, które wyróżniają się naturalnym wyglądem i trwałością, nadają się też do szlifowania.
  • Kamień – bardzo często wybierane są marmur i granit, ale również można zastosować inne rodzaje kamienia naturalnego.
  • Konglomeraty kamienne – to rodzaj blatów powstających z konglomeratu – rozdrobnionego kamienia zmieszanego z lepiszczem.
  • Metal – metalowe blaty są bardzo popularne w aranżacjach w stylu loftowym.
  • Beton – to również popularny materiał we wnętrzach loft – przemysłowych.

Do małej kuchni warto zdecydować się na meble w jaśniejszych kolorach, ponieważ można wtedy optycznie powiększyć całe wnętrze.

Funkcjonalne rozwiązania w meblach kuchennych – co wybrać?

W małych wnętrzach świetnie mogą sprawdzić się meble kuchenne z półwyspem albo z wyspą kuchenną. Mogą one służyć jako blat, miejsce do przechowywania oraz jako przestrzeń do spożywania posiłków. Świetnie sprawdzają się również w aneksach kuchennych.

Wybierając odpowiednie meble kuchenne do małej kuchni, warto także uwzględnić ich wyposażenie wewnętrzne.

Gdy powierzchni w pomieszczeniu jest niewiele, najlepiej zdecydować się na meble o funkcjonalnych rozwiązaniach, na przykład z koszami typu cargo. Doskonałym wyborem mogą być też meble narożne z karuzelami, które dają łatwy dostęp do przechowywanych w nich przedmiotów.


mtbloger

No description.Please update your profile.